2011 Sonbahar-Kış Modası /Milano

 

Sonbaharın etkisini yeni yeni hissetmeye başladığımız şu günlerde moda dünyası çoktan hazırlıklarını tamamladı, ürünlerini vitrinlere çıkarttı ve beğeniye sundu. Modanın yaratıcıları 2012 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını hazırlamaya başlasınlar, biz bu kış neler giyeceğiz biraz onlara bakalım.

İtalya’da boş durmadım tabi ki, hazır Milano’ya kadar gitmişken modanın kalbinin attığı bu yerde mağazaları dolaştım ve elimden eldiğince fotoğraflamaya çalıştım. Zaman zaman uyarı alsam da “stil köşesi” için bunu göze aldım. Milano’da  Duomu Katedralinin hemen yanındaki Gallery Vittorio Emanuela II ‘de pek çok lüksmağazayı birarada görmek mümkün. Bu mağazaların ürünlerinden önce vitrin tasarımları sizi kendisine doğru çekiyor. Fiyatların 3 sıfırla bittiği mağazalarda tarihi mekanları dolaşır gibi geziyoruz. işin güzel tarafı yalnız değiliz. Mağazalara girenlerin çoğu bizim gibi.

Bu sene ayakkabılarda geçen sene olduğu gibi yılan derisi ön planda.  Yılan derisinin yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz orjinal renklerinden çok, renkli olanlarına rastladım aslında. Maviler, kırmızılar, yeşiller ve morlar… Yılan derisi ayakkabı, çanta ve cüzdanlar. Ayakkabıların önü açık ve topuklar bir hayli iddialı. Neyse ki bizim mağazalarda bu sene dolgu topuk bulmak mümkün. Değişik renk ve modellerde pek çok dolgu topuk gördüm.

Son yıllarda bizde de mağaza sayısını her geçen gün arttıran Swarovski Gallery Vittorio Emanuela II ‘de de bulunuyor. Fotoğrafta gördüğünüz morun hakim olduğu kolyeye bayıldım.

Ülkemizde de mağazaları bulunan Stefanel’e bu yılın renklerini ve modellerini görmek için girdim. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi kırmızı-gri ve toprak renkleri bu sonbaharda karşımıza çıkıyor.

Genel olarak baktığımızda bu sene kırmızıyı, mavinin çivit ve gece mavisi tonlarını, hardal sarısını ve toprak tonlarını görüyoruz . Elbiselerde eskiye dönüş gözleniyor. Dizlerde, düz kesim, üste oturmayan ve genellikle kemerle kullanılan modeller ön planda.

Pantalonlarda tek tük İspanyol paçaya rastlasam da hala dar paça revaçta. Daha kaç sene sürecek dar paçanın saltanatı merak ediyorum. Özellikle kot ve keten  pantalonlarda boru paçaya dönülmesi için kampanya başlatmayı düşünüyorum artık…

Son 1-2 senedir gardroblarımıza girmeye başlayan ipekli- şifon bluzlar bu sezon da askılardaki yerini koruyor. Önceleri çekinerek yaklaşsam da sandığım kadar klasik durmadıklarını farkettim ve bu farkedişten sonra hızla dolabımdaki açığı kapattım.

İtalya’daki moda  izlenimlerim devam edecek….

2011 Sonbahar-Kış Modası /Milano” için 6 yorum

  1. Fotoğraflarına bayıldım Nesli’cim…Ne hoş anlatmışsın..Devamını da merakla bekliyoruz…Dar paçalar konusunda her türlü eyleme de hazırım..İlk kim tasarladı, nasıl tuttu ve halaaAA niye moda bir türlü anlayamıyorum..:)

    1. Sana da çok teşekkür ederim Zeynep’cim. Nihan’a da söylediğim gibi sizlerin fotoğraflarımı beğenmenize çok sevindim. Dar paçalar konusunda da yalnız olmadığıma sevindim. Dar paçanın yakıştığı kişi sayısı 3-5 ‘den öteye geçmezken nedir bu yıllardır vazgeçememesi tekstil sektörünün anlamış değilim. Neyse belki sesimizi bir duyan olur 🙂

  2. Neslihancığım, stil köşeni bugün gördüm. Ne güzel düşünmüşsün, Bayanlar açısından çok keyfli bir köşe. Sık sık ziyaret edeceğim.

    1. Stil köşesini yazılar arasında yayınlamadığım için pek dikkat çekmiyordu sanırım. Bundan sonra stil köşesi için hazırladıklarımı da yayınlamaya karar verdim. Beğenmenize sevindim, takip edilecek olmak sorumluluk yüklüyor tabii insana. Köşeyle ilgili önerilerinizi de bekliyorum Özlem Hn.

    1. Ne büyük iltifat benim için fotoğraf üstadlarından fotoğraflarımla ilgili güzel sözler duymak. Çok teşekkür ederim Nihan’cım..

Yorumlar kapatıldı.