Eminönü-1

Eminönü yazılarımın ilkine başlıyorum. Eminönü’nü bir yazıya sığdırmam mümkün değil, aslında Eminönü’nün herşeyini anlatmam da mümkün değil.Amacım sadece, 2 senedir Tarihi Yarımada’da çalışan biri olarak arkadaşlarımla öğle tatillerimizde yaptığımız Eminönü turlarına sizleri de dahil etmek.

Eminönü İstanbul’a ilk geldiğim yıllarda tanıştığım bir yer olmasına karşın karmaşık yapısı ile beni hem tedirgin eder hem de büyüler.  İstanbul’da ilk 1 sene  Sultanahmet’te bir yurtta kaldım. Bu süreçte Eminönü- Sultanahmet  arasını tanıma fırsatım oldu. Özellikle havaların güzel olduğu günlerde Sirkeci’den Sultanahmet’e yürüyerek çıkar, kentin en renkli sokaklarını gezerdim.  Çemberlitaş’ta sinemaya gider, Sultanahmet’te birşeyler yerdim. Bugün geriye dönüp baktığımda nasıl bir yerde kaldığımı çok da farkında olamadığımı görüyorum. Zamanında farketmiş olsaydım, Eminönü’nü keşfertmek için bu kadar beklemem gerekmezdi.

Eminönü’ne olan ilgim ve hayranlığım kayınvalidemin anıları ile daha da arttı. Yıllarca ( 3o sene) Eminönünde çalışan kayınvalidem öyle çok sever ve anlatır ki onu dinleyen herkes Eminönü’ne gitmek ister. Ben de sanırım çok özendim ki 2 senedir Tarihi Yarımada’da ahşap bir binada çalışıyorum. Annem, yılların getirdiği alışkanlıkla hala alışverişlerini Eminönü’den yapar, fırsat buldukça vapurla karşıya geçer ve kahvesini bile oradan alır. Eminönü’nü tanıdıkça kendisine çok hak veriyorum, burada aradığınız hatta  aramadığınız pekçok şeyi bulabiliyorsunuz. Eminönü’nden alışveriş yapmaya başladığınızda başka yerden alamıyorsunuz.

 
 

Eminönü’nde ilk olarak   Tarihi Vefa Bozacısından  başlıyorum. Havalar hala kışın izlerini taşırken bozadan rahat rahat bahsedebilirim. Çoğumuzun marketlerde gördüğü Vefa Bozalarının yeri Süleymaniye’nin arka tarafında yer alan Vefa semtinde. Hergün işe giderken önünden geçiyorum. Geçenlerde bir öğlen yemekten sonra uğradık, bozalarımızı içtik ve fotoğrafları çektim. Bozayı ekşi sevmeyen biri olarak taze taze içmek çok güzeldi. Soğuk bir kış günü yolunuz düşerse hem tarihi mekanda boza içmek hem de cam şişede alıp evinize götürmek için uğrayın derim. Burada ayrıca Vefa Bozacısının  sirkeleri ve nar ekşisi bulunuyor, aklınızda olsun…

Vefa Bozacısı, Taksim yönünden Fatih’e doğru giderken  Bozdoğan Kemerlerine gelmeden hemen önce yolun solunda yer alan Fatih Reşat Nuri Sahnesinin yanından  içeri girdiğinizde soldaki 2. yolun köşesinde yer alıyor. Bu yolu takip ederseniz önce Vefa Lisesine, biraz sağ-sol yaptıktan sonra da Süleymaniye Camisine, İstanbul Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

 
Vefa Sirkeleri

 

Vefa Bozaları
 

Eminönü-1” için bir yorum

  1. Vefa Bozacısı benim de cok sevdiğim bir yerdir. Ne güzel anlatmışsın Neslihan 🙂

Yorumlar kapatıldı.